Попит на сонячні панелі та інше обладнання для сонячних електростанції в Україні зараз вищий, аніж був коли-небудь раніше. Це робить сонячну енергетику галуззю, яка стабільно розвивається і є економічно привабливою не лише для українських, але й для іноземних інвесторів. Завдяки різним державним програмам (доступне кредитування, лізинг, компенсаційні програми в окремих регіонах) та простій схемі отримання «зеленого тарифу для домогосподарств», сонячна енергетика стала доступною і для власників приватних будинків та мешканців багатоповерхівок. Сонячна електростанція стала надійною інвестицією в «завтрашній день». Саме ця інвестиція здатна забезпечити домогосподарство безкоштовною екологічно-чистою електроенергією та гарантувати стабільний прибуток на довгі роки. Проте виникає питання – як же вибрати правильні сонячні панелі, щоб недорого і якісно, коли ринок пропонує стільки різних варіантів і всі виробники запевняють, що саме їхній продукт найкращий?

В цій статті кожен, хто задумується над інвестицією у власну сонячну електростанцію, отримає кілька корисних порад щодо критеріїв, на які варто звернути увагу, обираючи сонячні панелі для свого дому.

Для того, щоб порівняти між собою різні панелі, кожна панель має ряд  стандартних вимірюваних показників: ефективність роботи (ККД), номінальні показники потужності, напруги, струму, коефіцієнтів робочих температур та ін. Всі ці показники вимірюються в стандартних умовах шляхом лабораторних випробувань.

Три рівні якості

Давно не є секретом той факт, що ціна – не єдиний вимірник якості будь-якого виробу, і сонячні панелі не виняток. За сукупністю різних факторів виробництва, як от спосіб виробництва, матеріал, з якого виготовляється панель, тощо, прийнято поділяти всі сонячні панелі на три рівні: TIER1, TIER2, TIER3.

До категорії TIER1 входять лише 2% всіх світових виробників сонячних панелей. Ці компанії не лише ретельно контролюють кожну стадію виробництва, але й вкладають значні кошти в дослідження й розробки, використовують для виробництва панелей передові робототехнології та працюють на світовому ринку не менше 5 років. Ці виробники використовують найкращий кремній, що забезпечує краще перетворення енергії сонячної на електричну. Найвідомішими виробниками категорії TIER1 є REC Solar, SunPower, Ja Solar, LG, Benq.

Виробники категорії TIER2 менше інвестують в різного роду розробки й дослідження, при виробництві панелей використовують як роботів, так і ручну працю, і працюють на ринку в основному 2-5 років. Ці виробники можуть виробляти хороші панелі по співвідношенні ціна/якість, але тут як пощастить…

TIER3 – це компанії, які виготовляють дешеві сонячні панелі, і займаються лише їх збіркою. Ця категорія охоплює близько 90% всіх виробників сонячних панелей. Представники  TIER3 використовують виключно ручну працю, а це означає що якість пайки залежить від вправності чи сумлінності кожного окремого робітника. Панелі даних виробників завойовують ринок низькою, порівняно з іншими, ціною, але й якість їх, зазвичай, відповідна. Часто панель категорії TIER3 в довгостроковій перспективі показує себе не з найкращого боку, оскільки приносить її власнику фінансові втрати за рахунок різкого зниження ефективності уже в перші роки служби та високому рівню заводського браку. Гарантійні зобов’язання таких компаній також доволі сумнівні.

Толерантність.

Цей критерій показує діапазон, який перевищуватиме, або ж не відповідатиме номінальній потужності панелі. Наприклад, Ви придбали сонячну панель, потужністю 270 Вт, але завдяки проблемам контролю якості вихід в ідеальних умовах може становити 268 або ж 273 Вт.

Ефективність роботи (ККД).

Ефективність того, як сонячна панель перетворить сонячну енергію в електричну, визначатиме, скільки потужності згенерує сонячна установка. Якщо ж вартість двох панелей однакова, але ККД різниться, то це означає, що дані панелі мають різну ефективність роботи, і в подальшому приноситимуть різний прибуток, генеруючи різну кількість електроенергії.

Тип кремнієвої ятки.

Не менш важливим критерієм, який береться до уваги при виборі сонячних панелей, є тип кремнієвої ятки. Є три основні види панелей – полікристалічні, монокристалічні та аморфні (тонкоплікові).

Монокристалічний кремній (одношаровий) – кремній, структура якого є непорушна і неподільна в усьому обємі (Вікіпедія). Іншими словами, для монокристалічних панелей використовується кремній, вирощений одним цілим кристалом, що має ряд особливостей. Монокристалічним панелям притаманна більша ефективність роботи в хмарну погоду. Такі панелі зазвичай мають більшу потужність, і при обмеженій площі даху, монокристалічний модуль виробить більше енергії, порівняно з полікристалічним. Такі переваги відображаються і в вартості панелей.

Полікристалічний кремній (багатошаровий) складається з багатьох кристалів, розташованих хаотично. Полікристалічні панелі є дешевшими і найбільш поширені серед власників, як домашніх, так і комерційних сонячних станцій. Завдяки значним інвестиціям в виробництво і розробки, полікристалічні панелі зараз здатні працювати практично на тому ж рівні, що й монокристалічні. Зокрема, провідні світові виробники, такі як REC, Ja Solar, виготовляють модулі двох типів, тим самим забезпечуючи споживача якісними продуктами в різних цінових сегментах.

Аморфний (тонкоплівковий) кремній є найменш ефективним. На його основі виготовляють тонкі плівкові панелі, які можуть використовуватися для будь-яких поверхонь, але на високу продуктивність їх роботи розраховувати не варто.

Гарантія довговічності.

Сонячні панелі – продукт дороговартісний для пересічного власника будинку чи дачі, а тому й хотілося б, щоб ця інвестиція оправдала себе не лише прибутком від продажу електроенергії, але й довгим терміном служби. Поряд з гарантійним терміном на виріб і матеріали (це в основному 10-12 або ж 15 років), варто звернути особливу увагу на гарантію лінійної продуктивності. Саме цей критерій є мірилом довговічності панелей. Наприклад, виробники панелей JA Solar гарантують, що через 25 років ваша панель працюватиме з ефективністю не менше 80%. Це говорить про те, що якісні панелі служать десятиліттями, генеруючи якісну екологічно-чисту електроенергію, а Ви в цей час насолоджуєтесь життям.

Консультант/продавець/монтажник.

В Україні більшість сонячних панелей продається за посередництва компаній, які не завжди є офіційними представниками виробника. Обираючи консультанта, який підбиратиме обладнання для Вашої сонячної електростанції, впевніться в тому, що Вам буде куди звернутися в разі виникнення труднощів чи питань по роботі придбаного обладнання. Компанії, що працюють на ринку по кілька років і мають великий досвід в сфері сонячної енергетики, можуть гарантувати Вам не лише кваліфіковану допомогу при виборі обладнання, а й подальший якісний монтаж та сервіс.

 Довіртесь професіоналам.

«Джерело істинного знання – у фактах» - Пєр Буаст.

 

 

Керівник відділу збуту

ТОВ «Гоін Солар»

Оксана Бігун

2018р.