ЗЕЛЕНИЙ ТАРИФ – ВСЕ І НАВІТЬ БІЛЬШЕ

 

За вікном ХХІ століття – епоха інформації, технологій, неймовірних відкриттів та безмежних можливостей. І поряд з тим, «зелений тариф» залишається для пересічного українця чимось далеким, недосяжним, а інколи навіть викликає страх (закономірно, адже нам властиво боятися того, чого не знаємо). То що ж таке той «зелений тариф» і що з ним робити? Чи дійсно можна платіжку за електроенергію отримувати «навпаки» - коли платиш не ти, а тобі? Хто може скористатися «зеленим тарифом» та що потрібно знати перед початком будівництва власної сонячної електростанції?

 

Звідки прийшов «зелений тариф» в Україну і яка його історія?

 

         

 

 

Як говорить всезнаюча Вікіпедія, вперше ідея пільгових тарифів була реалізована у США в 1978 році. У відповідь на енергетичну кризу, що посилювалась, а також з метою боротьби із забрудненням атмосферного повітря, президент Джиммі Картер підписав декілька законів, метою яких було заохочення енергозбереження та розвиток національних енергетичних ресурсів, в тому числі відновлюваних джерел енергії, таких як вітрова та сонячна енергія.

У 1990 році Німеччина прийняла "Закон про постачання електроенергії в мережу", який зобов'язував постачальників купувати електроенергію з поновлюваних джерел за фіксованою ціною.

В Україні ж «зелений тариф» почав діяти з 2009 року. На той час він уже діяв в 62 країнах. Згідно закону про електроенергетикузелений тариф - тариф, за яким оптовий ринок електричної енергії України зобов'язаний закуповувати електричну енергію, вироблену на об'єктах електроенергетики з альтернативних джерел енергії (крім  доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблена лише мікро-, міні-та  малими гідроелектростанціями), у тому числі на введених в експлуатацію пускових комплексах. Енергопостачальники зобов'язані купувати електричну енергію, у випадках, обсягах та за цінами, визначеними національною комісією регулювання електроенергетики України (НКРЕ).

 

Хто може скористатися зеленим тарифом? Які його переваги?

 

 

Зелений тариф – це чудовий взаємовигідний механізм, за яким держава отримує екологічно чисту енергію, а її виробники – непоганий прибуток, оскільки держава купує  енергію дорожче, аніж продає її кінцевим споживачам. Учасниками такого механізму можуть бути як приватні домогосподарства, так і юридичні організації. Звичайно, в кожного свої переваги і вимоги до підключення зеленого тарифу.

 

 

 

 

Приватні домогосподарства мають наступні переваги:

 

 

1.Ви не платите за електроенергію (за винятком тих випадків, коли споживання перевищує виробництво). Ваша сонячна станція   генерує енергію в  світловий день. Частина йде на власне споживання, решта надходить до загальної мережі. Коли ж станція виробляє недостатню для власного споживання кількість енергії (вночі або взимку), то Ви отримуєте її з мережі. В кінці місяця, якщо Ви віддали в мережу більше, ніж спожили самостійно, то дана різниця оплачується Вам по 0,18 Євро/кВт*год. В протилежній ситуації Ви оплачуєте вартість спожитої енергії по стандартному тарифу.

2. Можливість встановлення станції потужністю до 30кВт

3. Період окупності сонячної станції для зеленого тарифу 4-7років залежно від потужності станції та обсягів споживання електроенергії.

4.Моживість використання даху будинку та господарських будівель або земель, непридатних для ведення господарства.

5.Надійна та прибуткова інвестиція – сонячна станція приносить прибуток в середньому 19-22% річних в Євро, чого не запропонує жоден банк чи страхова компанія.

6.Простота документального оформлення. Для отримання зеленого тарифу потрібно написати заяву до місцевого РЕСу, отримати організаційно-технічні заходи та укласти договір з Обленерго на купівлю-продаж електроенергії.

7. Незалежність від економічних чинників (курс валют, ціни на енергоносії та ін.) – оскільки виплати по «зеленому тарифу» прив’язані до Євро.

8. Простота та зручність в експлуатації, мінімальні затрати на обслуговування.

 

Юридичні особи мають свої особливості:

 

 

1.Стабільний прибуток незалежно від того, як спрацювала компанія за основною діяльністю. Навіть якщо за результатами фінансового року, компанія збиткова, (що нерідко буває в аграрній сфері, яка найбільше залежить від зовнішніх чинників), та ж юридична особа отримує прибуток від продажу електроенергії по зеленому тарифу.

2.Розробка проектної документації. Проводиться із залученням ліцензованих проектувальників. Цей етап дозволить оцінити економічну доцільність і прибутковість проекту.

3. Процес укладення договору на приєднання установки до існуючих електромереж. Такий договір укладається з Укренерго після попереднього погодження його проекту, якщо потужність установки перевищує 10 МВт, а якщо нижче - то в Обленерго. На цьому етапі відбувається вибір обладнання та оформлення права власності або оренди.

4. Підключення до електромережі. Цей процес проводить Обленерго. Замовник оплачує вартість обладнання та робіт в повному обсязі.

5. Отримання сертифікату Держінспекції архітектурно-будівельного контролю та ліцензії НКРЕ. Сертифікат ДАБК є документом введення об'єкту в експлуатацію. Ліцензія НКРЕ дозволяє заявнику виробляти електроенергію.

6.  Затвердження "зеленого" тарифу. Його надає НКРЕ на основі заяви та пакету документів, що описують об'єкт і підтверджують володіння сертифікатом ДАБК і ліцензією НКРЕ.

7. Оформлення членства в організації Оптовий ринок електроенергії (ОРЕ). Для виробництва, оптової купівлі або продажу електроенергії в Україні будь-який суб'єкт господарської діяльності зобов'язаний отримати статус члена ОРЕ та укласти договори купівлі-продажу електроенергії з його учасниками. Пакет для вступу в ОРЕ включає всі підтвердження права виробництва електроенергії і відсутність фіскальної заборгованості.

8. Укладання договору на продаж електроенергії по зеленому тарифу. Цей договір укладається між виробником і уповноваженим держпідприємством Енергоринок, що виступає державним регулятором розрахунків за постачання електроенергії на оптовому ринку. У відповідь на заяву, Енергоринок надає список необхідних документів. Підписаний договір вимагає узгодження та реєстрації в місцевому Обленерго.

 

Що потрібно знати перед початком будівництва власної сонячної електростанції?

 

 

1. Проконсультуйтесь зі спеціалістом, перш ніж купляти обладнання – зараз на ринку багато компаній, які займаються будівництвом сонячних електростанцій. Досвідчені спеціалісти проведуть оцінку об’єкта, зроблять детальний проект та розрахунок вартості майбутньої електростанції.

2. Зверніть увагу на вимоги до даху чи навісу, на які кріпитимуться панелі.

а) Площа даху – в середньому 1 кВт сонячних панелей займає 7,5 – 8 кв.м даху. (наприклад, для встановлення станції потужністю 10 кВт знадобиться площа 80 кв.м). Якщо ж площа Вашого даху недостатня – не біда. Завжди можна використати дах прилеглих господарських будівель чи змонтувати навіс, який заодно слугуватиме укриттям для Вашого авто.

б) Орієнтація даху – ідеальним варіантом є покрівля, повернена на Південь, приймаються варіанти Схід-Захід або Пд.Схід - Пд.Захід. Це дозволить Вашій станції працювати максимально ефективно за рахунок найбільшого освітлення.

в) Кут нахилу даху – Рекомендованим оптимальним кутом нахилу даху є 30 градусів. Допускається відхилення на 10-15 градусів.

г) Матеріал покрівлі. Для встановлення сонячної електростанції необхідна міцна покрівля, яка витримає навантаження самих панелей та металоконструкцій. Найкращими варіантами є металочерепиця, керамічна черепиця, ондулін, шифер або профнастил.

д) Доступ до сонця – При встановленні сонячної електростанції варто пам’ятати, що наявність дерев, чи інших високих будівель та споруд, які затінятимуть всі або частину панелей, призводить до значного зниження продуктивності Вашої станції.

3. Перевірте виділену потужність для приватного домогосподарства. Щоб збільшити виділену потужність для домогосподарства, потрібно звернутися в місцевий РЕМ, з собою потрібно взяти паспорт та свідоцтво права власності на будинок

4. Відповідально підходьте до вибору обладнання – спеціалісти підберуть для Вашої станції оптимальне співвідношення ціни-якості, а також подбають про те, щоб комплектуючі різних виробників максимально ефективно поєднувалися між собою та забезпечували безперебійну та довговічну роботу Вашої станції.

5. Не намагайтеся монтувати сонячну електростанцію самостійно – довірте це професіоналам. Оскільки в системі діє велика напруга (до 1000 вольт), здійснювати монтаж може тільки сертифікований спеціаліст з відповідною освітою, підготовкою, досвідом роботи та спеціальним набором інструментів.

6. Гарантії та сервіс. Приділяйте особливу увагу гарантійним термінам обладнання (оптимальна гарантія для панелей мінімум 10-12років, а інверторів не  менше 5 років). Компанія «Гоін Солар» завжди дбає про своїх клієнтів. Ми обираємо не тільки якісне обладнання, а ще й надаємо сервіс після встановлення станції. Ви завжди можете розраховувати на професійну консультацію, допомогу в заміні чи ремонті обладнання, яке вийшло з ладу, а також спеціалісти «Гоін Солар» проводять віддалений нагляд за роботою Вашої станції і оперативно реагують на можливі збої в роботі для найшвидшого їх усунення.

Читайте також: АРГУМЕНТИ "ЗА" ІНВЕСТИЦІЇ В БУДІВНИЦТВО ВЛАСНОЇ СОНЯЧНОЇ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ

                          ЯК ВИБРАТИ ПРАВИЛЬНІ СОНЯЧНІ ПАНЕЛІ ДЛЯ ДОМУ?

Нехай «зелений тариф» відкриє зелене світло для Ваших інвестиції та Вашого щасливого майбутнього!

 

Керівник відділу продажу компанії "ГОЇН СОЛАР" 

Оксана Бігун 

095-109-20-90