Сонячна електростанція на даху чи подвірї приватного будинку вже давно перестала бути екзотикою. З кожним роком кількість встановлених сонячних електростанції збільшується в геометричній прогресії. На сьогодні в Україні вже введено в експлуатацію близько 3 500 приватних сонячних станцій для домогосподарств загальною потужністю більше 50 МВт (це близько 200 000 сонячних панелей).

Сонячна енергетика – це не тільки альтернативне джерело енергії задля збереження екології, але й пасивне джерело доходу на довгі роки. Для тих, хто тільки починає вивчати цю сферу, спробую коротко і зрозуміло пояснити суть основних понять.

Сонячна електростанція (СЕС) – це інженерна установка, яка перетворює сонячну енергію на електричну. Основне призначення СЕС – забезпечення домогосподарства якісною екологічно-чистою електроенергією та/або продаж такої електроенергії по «зеленому тарифу» і отримання стабільного прибутку. Така установка може працювати з загальною мережею або ж цілком автономно.

Типи сонячних електростанцій

Є три типи сонячних електростанцій, які відрізняються принципом роботи, набором обладнання та вартістю.

Мережеві СЕС – найбільш поширений вид сонячних станцій, найпростіший, найдешевший та з найкоротшим терміном окупності завдяки «зеленому тарифу». Складові елементи: сонячні панелі, мережевий інвертор, кріплення, кабель, конектори, захисне обладнання. Напрямки роботи: споживачі – електромережа.

Принцип роботи: сонячні панелі підключаються до мережевого інвертора, який, у свою чергу, приєднаний до загальної електромережі. Під дією сонячного проміння сонячна установка виробляє електроенергію. Частина цієї електроенергії йде на власне споживання, надлишок передається в електромережу. Якщо ж електроенергії, згенерованої СЕС, недостатньо для власного споживання в конкретний час, то ця енергія береться з загальної мережі. Вночі така установка не працює (за відсутності сонячного освітлення), а вся необхідна електроенергія береться з загальної мережі. В кінці місяця різниця між виданою в мережу та взятою з мережі електроенергією оплачується. Якщо Ви більше віддали, то вона оплачується по «зеленому тарифу», тобто по 0,18 Євро/кВт*год; Якщо ж Вам недостатньо було сонячної енергії, і Ви більше взяли з мережі, аніж віддали, то оплачуєте цю різницю по звичайному тарифу за спожиту електроенергію для населення.

Автономна СЕС – дорожча, порівняно з іншими видами СЕС, установка, зате може працювати без підключення до загальної електромережі. Такі установки найбільш ефективні там, де немає можливості підключити електроенергію від мережі – дачні масиви, віддалені будинки тощо. Складові елементи: сонячні панелі, автономний інвертор, контролер заряду, АКБ, кріплення, кабель, конектори, захисне обладнання. Напрямки роботи: споживачі – АКБ.

Принцип роботи: під дією сонячних променів виробляється електроенергія, яка використовується на власне споживання, а надлишок йде на зарядку акумуляторів (АКБ). Недолік – взимку може не вистачати енергії, яка міститься в акумуляторах, тому доведеться економити і слідкувати за споживанням. Влітку ж, навпаки – електроенергії багато, якщо невелике споживання і заряджені АКБ, то надлишку ніде діватись, тобто станція працює неефективно.

Гібридні СЕС – універсальний варіант для тих випадків, коли необхідне безперебійне забезпечення електроенергією (наприклад, якщо в домі є твердопаливний котел чи інша вибаглива електроніка). Складові елементи: сонячні панелі, гібридний інвертор, кріплення, кабель, конектори, захисне обладнання. Напрямки роботи: споживачі – електромережа – АКБ.

Принцип роботи: дана СЕС працює зі споживачами, загальною мережею та АКБ. Більшість гібридних інверторів мають можливість виставлення пріоритетів – на що в першу чергу буде спрямована вироблена станцією електроенергія: на власне споживання чи на заряд акумуляторів. Порівняно з автономною СЕС, у гібридної більша ефективність роботи і коротший термін окупності, оскільки така СЕС також може бути приєднана до мережі по «зеленому тарифу». Тут немає втрат електроенергії, у випадку відключення електрики чи аварії електромереж, Ви забезпечені енергією, яка є в акумуляторах.

Складові елементи сонячних станцій

 

Сонячна панель (сонячна батарея, фотоелектричний модуль, фотомодуль) – це сукупність тонких кремнієвих пластин (в кількості 60 або 72 шт.), які вловлюють сонячну енергію та перетворюють її на електричну. Ззовні сонячна панель покрита спеціальним склом, яке додатково тестується на стійкість до граду, снігових навалів, пориву вітру тощо.

Залежно від типу кремнієвих пластин, з яких виготовлена панель, сонячні панелі поділяються на полікристалічні та монокристалічні. Різниця між полікристалічними та монокристалічними панелями полягає в ефективності роботи, здатності працювати в похмуру погоду чи при невеликій кількості сонячного світла (на світанку, надвечір, взимку). Основні розміри панелей: 1640х990х40мм або 2000х990*40мм. Вага однієї панелі становить 18 – 22 кг. Гарантія виробника на якісну панель 10 – 15 років. Термін служби становить 25 – 30 років (Тобто виробник гарантує, що за цей період продуктивність панелі не впаде більш як на 20 – 25% від початкової).

Інвертор – це елемент сонячної установки, який перетворює всю енергію, отриману від панелей, на електроенергію стандартної напруги (220В), придатної для використання в побуті. Залежно від типу станцій, є інвертори автономні, гібридні та мережеві. Кожен з цих типів має свій принцип роботи. Важливо ознайомитися з технічними характеристиками інвертора перед його установкою, оскільки деякі моделі можуть мати вимоги щодо температурних показників, в яких вони будуть встановлені (деякі «бояться» морозу, інші – прямих сонячних променів). Стандартна гарантія на інвертори становить 5-7 років. Багато виробників пропонують продовжену гарантію 10-15 років за окрему плату.

Кріплення – не менш важливий складник сонячної системи. Якщо станція наземна, то здебільшого для виготовлення кріплень використовується чорний метал або оцинкована сталь. Найважливіше в такій конструкції – щоб товщина металу та опорних конструкцій була розрахована на ту вагу сонячних панелей, які будуть встановлені, а також дотримання технічних вимог забезпечує стійкість до вітрових та снігових навантажень. При встановленні сонячних панелей на даху будинку чи іншого приміщення, важливим є матеріал, з якого виготовлені кріплення. Найкращий варіант – алюмінієвий профіль та комплектуючі з нержавіючої сталі. Такі кріплення є легкими, не створюють додаткового тиску на дах, а також стійкі до корозії. Така конструкція має гарантію виробника – 20-25 років. Не рекомендується використовувати профіль з чорного металу чи оцинкованої сталі, оскільки якість таких конструкцій українського виробництва не надто висока. До того ж, при монтажних роботах можна пошкодити профіль, що в подальшому призведе до корозії металу. Як наслідок – під дією дощу та снігу кріплення починають ржавіти, а коли ця іржа змивається дощем, то «ржаві потьоки» з даху не надто красиво виглядають, псується покрівля.

Кабель для фотоелектричних систем – на перший погляд нічого особливого, проте… В сонячній установці зазвичай діє висока напруга, тому і кабель навіть для домашніх електростанцій важливо обирати якісний та спеціально призначений та сонячних станцій. Такий кабель є вогнетривким, має спеціальну ізоляцію, яка дозволяє прокладати його в приміщенні чи на відкритому повітрі.

Конектори МС4 – це невеликі зєднувальні елементи для масивів сонячних панелей та/або приєнання їх до інвертора. Використання якісних конекторів забезпечує легкий монтаж та демонтаж (при необхідності) сонячних панелей.

І найголовніше: Ви можете й надалі вивчати всі тонкощі роботи обладнання та технології його встановлення, а можете довіритись професіоналам і насолоджуватись результатом – сонячною станцією, яка найбільше підходить саме Вам.

 

ТОВ «Гоін Солар» - ставайте сонячними з нами!